شیر در بند!

شیر در بند!

مدیرعامل اتحادیه دامداران استان مرکزی گفت: در سال‌های اخیر قیمت تمام شده محصول برای دامدار با قیمت فروش همخوانی نداشته و تبدیل به زیان انباشته شده است.


‌سید سعید حسینی در خصوص راهکار خروج از مشکلات و معضلاتی در حوزه تولید شیر وجود دارد، اظهار کرد: برای خروج از بند مشکلات در بخش تولید و فروش شیر یا قیمت‌گذاری و جذب شیر به عنوان نماینده تولید معتقدیم که دولت دو کار را باید انجام دهد یا قیمت تمام شده یک کیلوگرم شیر را به صورت محسوس و قابل توجه پایین آورد تا دامدار به یک حاشیه سود معقول برسد یا اینکه یارانه‌ها را مثل سابق به مصرف‌کننده بپردازد.
وی ادامه داد: راه اول را بهتر از راه دوم می‌دانیم، چرا که راه دوم یک سری مسائل و مشکلات خاص خود را دارد که تجربه شده و خیلی نتیجه نداده است.
حسینی افزود: بهترین اقدام استفاده از راهکار اول است یعنی کاهش قیمت تمام شده بخصوص در بخشی که به تغذیه دام برمی‌گردد تا دامدار به سود معقول برسد، چراکه با این اقدام در نهایت قیمت شیر پایین می‌آید و با یک قیمت معقول به دست مصرف‌کننده می‌رسد و تولیدکننده نیز با یک قیمت معقول به حاشیه سود خود دسترسی پیدا می‌کند.
سنگینی هزینه‌های سربار
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان مرکزی پیرامون قیمت نهاده‌ها بیان کرد: قیمت نهاده‌ها نسبت به سال قبل کاهش داشته است، اما فقط نهاده‌ها نیستند که در قیمت تمام شده شیر تاثیرگذارند، بلکه هزینه‌های سربار کارگری، بهداشتی، دارویی، استهلاک تاسیسات، زیان انباشته در سال‌های قبل و بهره‌های بانکی باعث شده که به حاشیه سود معقول نرسیم.
وی گفت: در سال‌های اخیر قیمت تمام‌شده محصول با فروش آن همخوانی نداشته و تبدیل به زیان انباشته برای دامدار شده است، بواسطه این عدم همخوانی قیمت تمام شده با قیمت فروش محصول، دامدار مجبور شده است برای اخذ تسهیلات بانکی و تامین نقدینگی دست به دامن بانک‌ها شود و مشکلاتی که در بازپرداخت تسهیلات بانکی داشته زیان انباشته به وجود آورده است و از آنجا که در زیر بخش دام سود معقولی حاصل نشده، دامداری نیز نتوانسته سیاست کاری خود را به روز و بهینه‌سازی کند.
زیان انباشته معضلی که گریبان دامداران را گرفته است
حسینی افزود: همه این عوامل دست به دست هم داده و باعث ایجاد زیان انباشته شده است، زیان انباشته یک معضل است و نمی‌دانیم برای رفع این زیان انباشته چطور باید چاره‌اندیشی کرد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان مرکزی با بیان اینکه تعداد ۱۶۰ دامداری صنعتی در استان داریم که حدود ۶۰ درصد آنها فعال هستند، گفت: عدم وجود نقدینگی، ضرر و زیان‌هایی که دامداران در این سال‌ها متحمل شدند، عدم همخوانی قیمت تمام شده محصول با قیمت فروش محصول، نداشتن بازار برای فروش شیر خام، عدم بازپرداخت به موقع پول شیر خام دست به دست هم داده است که دامدار رو به دلسردی برود.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که اتحادیه دامداران برای احیای دامداری‌های تعطیل و نیمه تعطیل چه برنامه‌ای دارد، تصریح کرد: تشکل با کمک دولت می‌تواند برنامه خاصی را برای تولید طراحی کند و دولت باید از منابع مالی و اعتباری که در اختیار دارد با کمک تشکل‌ها برای رفع معضلات و مشکلات در واحدهای دامداری چاره‌اندیشی کند.
تکمیل زنجیره تولید نیازمند زیرساخت و اعتبارات ارزان‌قیمت
حسینی گفت: دولت اعلام کرده است که یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات و مسائلی که در واحدهای تولیدی به وجود آمده‌، تکمیل زنجیره تولید است، اما تکمیل زنجیره تولید که می‌بایست توسط تشکل‌های صنفی انجام شود، نیازمند زیرساخت و امکانات مالی و اعتبارات ارزان‌قیمت است.
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان مرکزی عنوان کرد: اگر این شرایط فراهم شود و دولت به میدان بیاید، منابع مالی را اولویت‌بندی کند، برنامه‌ بیشتری برای بهداشت و سلامت جامعه داشته باشد که یکی از پایه‌های آن تغذیه با مواد لبنی و فراورده‌های لبنی است، شاید بتوان کاری برای واحدهای دامداری‌ها انجام داد.
وی با بیان اینکه ۵۰ تا ۶۰ درصد شیر روزانه استان توسط دامداری‌های سنتی تولید می‌شود، گفت: حدود ۶۰ درصد واحدهای دامداری در استان را دامداری‌های سنتی و ۳۰ درصد را واحدهای دامداری صنعتی تشکیل می دهند.
خرید حمایتی شیر خام در استان مرکزی
حسینی در ادامه در خصوص خرید حمایتی شیر خام در استان مرکزی اظهار کرد: خرید حمایتی شیر خام در سال گذشته در یک سری از استان‌های کشور مثل خراسان رضوی، تهران، البرز، قزوین و اصفهان که محور تولید شیر هستند عملیاتی شده بود، بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی بواسطه سازمان مرکزی تعاون روستایی شیر را برای استحصال شیر خشک و خامه خرید حمایتی می‌کند تا قیمت بازار متعادل شود.
وی با بیان اینکه امسال نیز خرید حمایتی شیر در هفت استان دیگر که در این زمینه سابقه داشته‌اند یا محور تولید شیر بوده‌اند عملیاتی شد، گفت: به همت مدیر تعاون روستایی استان، رییس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرعامل اتحادیه دامداران این اقدام در استان مرکزی نیز با وجود اینکه محور تولید شیر در کشور نیست، عملیاتی شد.